Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2022

ΚΑΟΔ - Βασιλικά Θεσ/νικης 64-56 : πήρε το ντέρμπι...και έμεινε μόνος πρώτος!

Σε ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ ο Κ.Α.Ο.Δ. κέρδισε τον Α.Σ. Βασιλικών με σκορ 64-56 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του 6ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής με 4 νίκες σε 4 αγώνες.

Το ματς μπορεί να μην είχε την ποιότητα προηγούμενων παιχνιδιών, κράτησε όμως αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος μια και είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη έμφαση στην άμυνα.

Το φιλμ του αγώνα

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ξεκάθαρα ότι θα πάμε σε χαμηλό σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 7-11, ο Κ.Α.Ο.Δ. όμως αξιοποιώντας τον Σέρβο σέντερ Ραντοσάβλιεβιτς ανέκαμψε και έκλεισε την πρώτη περίοδο με σκορ 16-15.

Στη 2η περίοδο το πρώτο πεντάλεπτο ανήκε στη δραμινή ομάδα με πρωταγωνιστή τον Φώτη Στυλίδη επιθετικά ο Κ.Α.Ο.Δ. έκανε ένα σερί 12-1 και προηγήθηκε 28-16.

Το δεύτερο πεντάλεπτο όμως ανήκε ξεκάθαρα στους φιλοξενούμενους που έκαναν την αντεπίθεση τους και έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 4-15 και την ομάδα μας να προηγείται 32-31.

Η 3η περίοδος ανήκε στον Κ.Α.Ο.Δ. με τον ασταμάτητο Στυλίδη να πετυχαίνει 7 σερί πόντους και η ομάδα μας να μετατρέπει το 34-35 με 12-0 σερί στο 46-35 στο φινάλε της περιόδου.

Οι διακυμάνσεις δεν σταμάτησαν εδώ, η ομάδα των Βασιλικών έβγαλε αντίδραση στην 4η περίοδο  και με δικό της σερί κατάφερε να μειώσει σε 46-45.

Ο Κ.A.Ο.Δ. έβγαλε και πάλι αντίδραση και με 2 καθοριστικά τρίποντα του Γαίτανίδη στο 53-50 και του Στυλίδη στο 56-53, έφτασε στη σημαντική νίκη με το τελικό 64-56.

Τα στοιχεία του αγώνα :

Δεκάλεπτα (16-15, 32-31, 46-35, 64-56)

ΚΑΟΔ (ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΣ):

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ 4 , ΣΙΤΑΡΙΔΗΣ 3 (1), ΣΤΥΛΙΔΗΣ 22 (3), ΓΑΙΤΑΝΙΔΗΣ 7 (2), ΚΟΥΜΛΕΛΗΣ 3 (1), ΠΑΠΑΠΑΣΧΑΛΗΣ 6, ΚΑΒΑΡΓΥΡΗΣ, ΡΑΝΤΟΣΑΒΛΙΕΒΙΤΣ 19 (1), ΓΡΟΥΔΟΣ, ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ, ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ, ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ

Γ.Α.Σ. Βασιλικά (ΣΙΝΟΣ):
ΖΕΚΑΣ, ΝΤΙΣΛΗΣ 16(2), ΚΟΥΤΣΜΑΝΗΣ, ΔΕΜΙΡΟΓΛΟΥ 2, ΤΣΙΑΜΗΣ 12
(1), ΠΑΤΙΚΑΣ 3 (1), ΧΑΤΖΗΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ, ΣΥΡΟΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ 7, ΠΑΣΟΥΔΗΣ 16

Mπαράζ ανόδου στην Γ΄Εθνική : την Τρίτη 2/4 η κλήρωση των αγώνων!

Την ερχόμενη Τρίτη 2/4 θα διεξαχθεί η κλήρωση των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στην Γ΄Εθνική Κατηγορία μεταξύ των πρωταθλητών των Ενώσεων όπω...