ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

powered by Agones.gr - Stoixima

Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2023

Δόξα Δράμας - Άρης Πετεινού 2-1 : έβγαλε αντίδραση και πήρε βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα !

Πρώτη νίκη για την Δόξα Δράμας στο φετινό πρωταθλημα της Γ΄Εθνικής Κατηγορίας που επικράτησε με σκορ 2-1 επί του Άρη Πετεινού , στο πλαίσιο της αναβληθείσας 1ης αγωνιστικής ..

Έτσι οι Δραμινοί πήραν βαθμολογική αλλά και ψυχολογική ανάσα για την δύσκολη συνέχεια ενώ το ερχόμενο Σάββατο 7/10 υποδέχεται σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην Δράμα τον Ορέστη Ορεστιάδας!

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα...η δραμινή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο ανοίγοντας μάλιστα το σκορ στο 3΄με τον Γιάννη Περσίδη ενώ έχασε ευκαιρίες ακόμα με Μπλιό , Χατζηδημητρίου και Περσίδη για να τελειώσει νωρίτερα τον αγώνα ...

Στη επανάληψη ο ρυθμός έπεσε ....και ο τραυματισμός του Περσίδη φάνηκε να επηρεάζει το σύνολο ενώ μετά την ισοφάριση του Πετεινού στο 70΄η δραμινή ομάδα έβγαλε αντίδραση και βρήκε το νικητήριο γκολ στο 85΄ με τον Παπαϊώαννου !

Λεπτό προς λεπτό

ΓΚΟΟΛΛ!!! Το σκορ ανοίγει η Δόξα μόλις στο 3′!
Πολύ όμορφο συρτό σουτ του Περσίδη, αιφνιδίασε τους πάντες και τον τερματοφύλακα Αθανασίου που είδε την μπάλα να καταλήγει στην δεξιά του γωνία

15′:Πρώτη φάση για τον Πετεινό.
Ο Τυριάκης έκανε κούρσα από τα αριστερά βγήκε στο πλάγιο τετ-α-τετ αλλά με γρήγορη έξοδο ο Ηλιάδης τον σταμάτησε

18′:Ένας κεραυνός του Περσίδη μετά από στρώσιμο του Μπρατσιάνη από μακρινή απόσταση,  απομακρύνεται δύσκολα από τον Αθανασίου

19′:Σουτ του Θεοδοσιάδη από την αριστερή γωνία της περιοχής, δεν ανησυχεί ο Αθανασίου

23′:Καλή ευκαιρία για την Δόξα!
Πάρε-βάλε μπαλιά του Μπρατσιάνη στον Χατζηδημητρίου, ο οποίος δεν υποδέχθηκε καλά την μπάλα η οποία πέρασε εκτός της τελικής γραμμης

33′: Άλλη μια καλή φάση για την Δόξα.
Ατομική ενέργεια του Μπλίου από τα δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει εκτός από το δεξί κάθετο δοκάρι

34′: ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΞΑ!
Ο Θεοδοσιάδης από την αριστερή γωνία της περιοχής κάνει σέντρα σουτ, η τροχιά της ξεγελά τον Αθανασίου με την μπάλα να βρίσκει το κάθετο δοκάρι του.

Στην επαναφορά ο Χατζηδημητρίου έχοντας πλάτη στο τέρμα σουτάρει με την μπάλα να φεύγει ψηλά

37′: Σουτ του Παπαϊωάννου με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα αρκετά ψηλά.

39′: Αντεπίθεση για την Δόξα.
Ο Ατανάσοφ μπήκε κατά μέτωπο και στα όρια της περιοχής πάσαρε στον αμαρκάριστο αριστερά Παπαδόπουλο, ο οποίος δεν τελείωσε την φάση δίνοντας ξανά την μπάλα στον Βούλγαρο, αλλά το τελείωμα του κατέληξε ψηλά.

54′: Εκτέλεση φάουλ του Κόντου έξω από την περιοχή και προς τα αριστερά, η μπάλα λίγο εκτός από το αριστερό δοκάρι του Αθανασίου

56′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη Πετεινού.
Ο Παπαδόπουλος από το ύψος του πέναλτι πασάρει στον Χριστοφορίδη και αυτός από τα δεξιά με κοφτή τρίπλα απέφυγε τον Θεοδοσιάδη, και φάτσα με την εστία έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει

70′: Ισοφάριση για τον Άρη Πετεινού.
Ο Χριστοφορίδης φέυγει μόνος του στην πλάτη της άμυνας, και σε φάση τετ-α-τετ νικάει τον Ηλιάδη για το 1-1

73′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Πετεινό.
Λάθος του Παπαϊωάννου στο κέντρο της άμυνας, ο Τουρατζίδης σε τετ-α-τετ με τον Ηλιάδη να τον νικά

2-1 !!!

85′ Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά με τον Κόντο και ο  προωθημένος Δημήτρης Παπαϊωάννου με υπέροχη κεφαλιά δίνει και πάλι το προβάδισμα στους “μαυραετούς”

90′ Δεύτερο δοκάρι για τη Δόξα.
Επέλαση από αριστερά του Θεοδοσιάδη μέσα από την μικρή περιοχή δεν την σπάει αλλά επιλέγει το σουτ σημαδεύοντας την βάση της αριστερής δοκού του Αθανασίου

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Μάριος Παναγιώτου):
Ηλιάδης, Μπλιός, Θεοδοσιάδης, Στάικος, Παπαϊωάννου, Ατανάσοφ (45′ Κόντος),Παπαδόπουλος (74’Οικονομίδης), Περσίδης (λ.τ. 51′ Ρούτσης), Πιτσόλης, Χατζηδημητρίου, Μπρατσιάνη (74′ Κυριακίδης Δ.).

ΑΡΗΣ ΠΕΤΕΙΝΟΥ (Ανέστης Νεοφυτίδης):
Αθανασίου, Ασλανίδης, Δασκαλάκης, Παπαδόπουλος, Σαρηγιαννίδης ,  Χριστοφορίδης, Τυριάκης(61΄Σιδηρόπουλος),Αμανατίδης, Καλαιτζόπουλος (87′  Μελισσόπουλος) Τουργαίδης(45′ Παυλίδης),Στριγκώνης(61΄΄ Τουρατζίδης)

Επιμέλεια : Δημήτρης Τσιάρας (sportdrama.gr)

Superleague 2 : LIVE SCORES η 9η αγωνιστική των play-offs & play-out! (Τετάρτη 15/5 , 16:00)

Με    την 9η αγωνιστική  των play-offs και play-out συνεχίζεται σήμερα Τετάρτη 15/5  το πρωτάθλημα της  Σούπερ Λίγκ 2  και η ''Ο&#...