ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

powered by Agones.gr - Stoixima

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου 2023

Bίκος - ΚΑΟΔ 91-73 : ''βαριά'' ήττα και αποκλεισμός απο το Κύπελλο Ελλάδος για τους Δραμινούς !

Με…το ''αριστερό'' μπήκε στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της νέας χρονιάς ο ΚΑΟΔ που γνώρισε την ήττα στα Ιωάννινα απο τον Βίκο με σκορ 91-73 για την 1η αγωνιστική της Α΄Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος και έτσι μοιραία αποκλείστηκε απο την συνέχεια του θεσμού!

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο συνδυάζοντας μικρές αποστάσεις αλλά και υψηλό ρυθμό, κάτι που πραγματώνεται και από το 26-25 της 1ης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να στηρίζονται εν πολλοίς στη δυάδα των Μαραβέγια και Γρίψιου (13 κοινοί πόντοι μέχρι το 6′) αλλά και το περιφερειακό τους σουτ (ξεκίνησαν με 4-7 τρίποντα, τελείωσαν με 5-10 το πρώτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα των Ιωαννίνων ωστόσο βρήκε πολλές λύσεις από την άμυνά της (4-4 επιτυχημένα transition) και βάζοντας στην εξίσωση πολλές μονάδες της από νωρίς (5 παίκτες με 4+ πόντους) δεν άργησε να περάσει μπροστά ξεφεύγοντας τόσο με 34-25 στο 12′ όσο και με 39-26 στο 14′ με συνεχόμενους πόντους του Πάτρα (13 πόντοι) και του Τάταρη (6 πόντοι).

Μάλιστα, το ματς έδειχνε να ξεφεύγει για τα καλά μέσα στα επόμενα λεπτά όταν ο Βίκος βρίσκοντας πολλές λύσεις τόσο από την άμυνά του όσο και κυριαρχώντας στο αντίπαλο ζωγραφιστό με 6 επιθετικά ριμπάουντ σε 13 χαμένα σουτ, 5 περισσότερα ριμπάουντ αλλά και 28 πόντους στην αντίπαλη ρακέτα μέχρι και το 17′ κατόρθωσε να προπορευτεί τόσο με 46-31 και 51-35 στο 19′ και επί της ουσίας να αποκτήσει ένα πολύ ισχυρό θεμέλιο στην οικοδομή της νίκης του.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 51-38, 73-58, 91-73

Βίκος (Τζουγκανέλης):
Χείλαρης 13, Μόρας 12, Βακουφτσής 3 (1), Αναγνωστάκης 13 (3), Μαυρογιάννης 5 (1), Τσιλούλης 17 (1), Πάτρας 15, Μητσιόκας, Αποστόλου, Βαράκας, Τάταρης 10.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης):
Ορφανίδης, Μπρουκς 10 (2), Μαραβέγιας 12 (3), Ρουμπιέρα 12, Γρηγοριάδης, Μπέσσας 16 (3), Παπαδόπουλος 11, Παπασχαλάκης, Γρίψιος 7 (1), Γεωργίου 5, Στεφανίδης.

Δόξα 2016 - Αγία Παρασκεύη 1-0 : με το ''δεξί'' στα μπαράζ ανόδου οι Δραμινές!

Με νίκη ξεκίνησε η Δόξα 2016 την διαδικασία των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη Α Εθνική Γυναικών! Η δραμινή ομάδα απέναντι στην πολύ καλή...