ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

powered by Agones.gr - Stoixima

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2023

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 25-26: «Ερυθρόλευκο» το Super Cup του χάντμπολ με buzzer beater του Δραμινού Σάββα Σάββα!

Ο πρώτος τίτλος στο χάντμπολ βάφτηκε «ερυθρόλευκος», καθώς ο Ολυμπιακός νίκησε στην παράταση την ΑΕΚ με 26-25 και κατέκτησε το Super Cup στο Κλειστό του Δαΐς.

Μετά το 9-8 της ΑΕΚ οι Πειραιώτες με 4-0 σερί και τέρματα των Τζηρά (22:21), Παπαβασίλη (23:00, 23:20) και Σλίσκοβιτς (25:05), ξέφυγαν με 11-9. Μάλιστα το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με 13-11, αφού ο Σλίσκοβιτς σκόραρε στην εκπνοή.

Στο δεύτερο μέρος ο Σάββας στο 34ο λεπτό έγραψε το 15-11, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τη διαφορά των τεσσάρων γκολ έως το 21-17. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ μπόρεσε να ψαλιδίσει την απόσταση. Με επιμέρους 5-1 στο τελευταίο τέταρτο και 3-0 στα τελευταία 12 λεπτά ισοφάρισε σε 22-22 και έστειλε τον τελικό στην παράταση.

Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως ισοφάρισαν σε 23-23 με πέναλτι του Τζηρά. Ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά με τον Πασσιά, ενώ ο Σάββας σκόραρε για το 25-24. Η ΑΕΚ ισοφάρισε ξανά και μάλιστα είχε την ευκαιρία να κατακτήσει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό. Όμως ο Μαρτίνοβιτς αστόχησε και στο τελευταίο δευτερόλεπτο του χρόνου ο Σάββας με απίστευτο γκολ χάρισε το τρόπαιο στον Ολυμπιακό.

Τα πεντάλεπτα:
2-2, 4-5, 5-5, 8-6, 9-10, 11-13 (ημχ.),
13-15, 17-21, 20-22, 21-22, 22-22 (κ.α.),
23-23, 25-26 (παράταση)

ΑΕΚ (Αλβανός):
Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός):
Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος 1, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 4

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης- Ζήσης,

Κόκκινες: 19:49 Παπαδιονυσίου- 54:06 Καραμπουρνιώτης (για ιδιαίτερα επικίνδυνες ενέργειες- δεν κρατήθηκαν δελτία),

Δίλεπτα: 1-3,

Πέναλτι: 3/3-3/3.

ΠΑΟΠ Ν. Αμισσού - Ηρακλής Αμμουδιάς 2-2 : τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης! (vid)

(Χ)ωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου στον 1ο όμιλο των πρωταθλητών των Ενώσεων , ανάμεσα στον ΠΑΟΠ Ν. Αμι...