ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

powered by Agones.gr - Stoixima

Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2023

Δράμα'86 - Ολυμπιακός 37-39 (πεν.) : αποκλεισμός....γιατί έτσι ήθελαν οι διαιτητές και ο κομισάριος!

Άδικος αποκλεισμός για την Δράμα ΄86 που ηττήθηκε στον προημιτελικό απο τον  Ολυμπιακό με σκορ 37-39 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στα πέναλτι (κανονική διάρκεια 30-30 , παράταση 35-35)!

Δυστυχώς την παράσταση έκλεψαν οι δύο διαιτητές με τα σφυρίγματα τους ...με αποκορύφωμα την ακύρωση του γκολ σε νεκρό χρόνο που θα έδινε την πρόκριση στους Δραμινούς!

Στον ημιτελικό του φάιναλ φορ, οι ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ, που με τη σειρά της απέκλεισε την Πυλαία.

Ο αγώνας είχε όλα τα στοιχεία ενός… θρίλερ.

Ένταση, πάθος και αγωνία μέχρι τέλους.

Στο πρώτο μέρος οι άμυνες πέρασαν σε δεύτερο πλάνο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα και οι Δραμινοί με πρωταγωνιστή τον Αχιλλέα Τόσκα μπήκαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 18-17.

Στο δεύτερο μέρος οι άμυνες βελτιώθηκαν και οι επιθετικοί διάδρομοι έκλεισαν.

Οι γηπεδούχοι, με τον τερματοφύλακα Λευτέρη Παπάζογλου να ανεβάζει την απόδοσή του, κατάφεραν να προηγηθούν με 29-25 στο 54’.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 3-0 και μείωσε σε 29-28, ο Τόσκας έκανε το 30-28 για τους γηπεδούχους, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν σε 30-30 στο 59:20 μετά από τέρματα των Κανδύλα και Παπαβασίλη.

Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων οι διαιτητές υπέδειξαν πέναλτι στο 59:59 καταλογίζοντας επαφή του Νιοκάς στον Παπαγεωργίου που επιχείρησε να σουτάρει από τη γωνία.

Ο Σίνα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, όμως οι διαιτητές υπέδειξαν επανάληψη δείχνοντας ότι δεν είχαν σφυρίξει για την εκτέλεση.

Ο Σίνα ανέλαβε και πάλι να εκτελέσει, όμως αυτή τη φορά ο Τόμας Μπάουερ τον σταμάτησε, όπως ακριβώς είχε κάνει πριν λίγες ημέρες με τον Παντελή Κωστακίδη, σε νεκρό χρόνο, στη νίκη του Ολυμπιακού επί του Αερωπού με 23-22.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα δύο πεντάλεπτα της παράτασης.

Στο 66:35 η Δράμα προηγήθηκε με 34-32 και στο 67:25 με 35-33, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 35-35 στο 69:07, το οποίο ήταν και το σκορ της παράτασης, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση με εκατέρωθεν λάθη.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Κώστας Κοτανίδης αναδείχθηκε σε ήρωα για τον Ολυμπιακό αποκρούοντας τα σουτ των Χαϊτίδη και Μωραΐτη.

Τα πεντάλεπτα:
2-2, 5-6, 9-8, 11-10, 14-13, 18-17 (ημχ),
20-18, 22-20, 25-23, 26-24, 29-26, 30-30 (κ.α.),
33-32, 35-35 (παρ.),
37-39 (πεν.)

Δράμα '86 (Βαλαβάνης):
Βασιλείου, Μωραΐτης 8, Φιλίππου, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης, Τόσκας 10, Παπάζογλου, Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Ζιβούλοβιτς 3, Παπαδόπουλος 5, Σίνα 3.

Ολυμπιακός (Γραμματικός):
Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 7, Κουτουλογένης, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Βέμπερ 11, Πασιάς 2, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 3, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.

Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας.

Δίλεπτα: 4-3.

Κόκκινη: Ζιβούλοβιτς (57:29 - επικίνδυνο παιχνίδι).

Πέναλτι: 3/3 - 8/8

ΕΠΣ Δράμας : το πρόγραμμα του σαββατοκύριακου! (30-31/3) ΠΡΟΣΟΧΗ : ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΣ ΣΤΟΥΣ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

Επιστροφή...στην ΄΄κανονικότητα΄΄ και την πλήρη δράση στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Δράμας , μετά την διακοπή για την διεξαγωγή του τελικ...