Πέμπτη 5 Ιανουαρίου 2023

Ακρίτας Ν. Κρώμνης - Πήγασος Δράμας 1-2 : ιστορική πρώτη νίκη στο δραμινό στερέωμα!

Πρώτη και ιστορική νίκη για τον νεοσύστατο Πήγασο Δράμας στο δραμινό ποδοσφαιρικό στερέωμα το απόγευμα της Τετάρτης και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ (1-2) επί του τοπικού Ακρίτα στην Νέα Κρώμνη στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β΄ΕΠΣ Δράμας!

Μια νίκη που πανηγυρίσθηκε δεόντως και αφιερώθηκε - όπως κάθε εμφάνιση - στον αδικοχαμένο πρόεδρο της ομάδος Χρήστο Νάτση!

Ετσι ο Πήγασος έφθασε τους τέσσερις βαθμούς και ''ξεκόλλησε'' απο την τελευταία θέση ...στην οποία πήγε ο Ακρίτας!

Στο αγωνιστικο μέρος τώρα , ο Ακρίτας με τέρμα του Αλβανού στο 10ο λεπτό (το πρώτο γκολ της χρονιάς στα δραμινά γήπεδα ανεξαρτήτου κατηγορίας) μπήκε μπροστά στο σκορ το οποίο κράτησε μέχρι το ημίχρονο....

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι με τέρματα των Τεγξίζογλου (59΄) και Ιορδανίδη (64΄) ανέτρεψαν το σκορ και πέτυχαν μια σπουδαία νίκη !

Διαιτητές : Αλβανίδης Χ. ( Ανδρινοπούλου Χ. - Ζάμπας Χ.)

Ακρίτας Νέας Κρώμνης (Παναγιώτης Μεσσήνης) :
Κιουμουρτζής Γ. , Καπαγερίδης Π. , Ταντσίδης Ρ. (69΄Χατζηλαζάρου Μ.) , Ξυγιντζής , Ταντσίδης Α. , Σαββίδης Σ. ,Κουντουράς (49΄Μωυσιάδης Ι., Καπαγερίδης (69΄Σαμουλαδάς) , Γεωργουλίδης (69΄Μαβίδης) Μπραχία , Αλβανός (59΄Τσαϊρίδης)

Πήγασος Δράμας (Παναγιώτης Χοροζίδης) :
Καρέλας , Ακούτας (75΄Σωφρονιάδης) , Τομπαϊδης (ημιχ. Εφέογλου) , Παπαδημητρίου (ημιχ. Ιορδανίδης) , Αϊδινίδης , Νικολαϊδης , Αβραμίδης , Τεγξίζογλου , Ράσκος , Ιωακειμίδης (75΄Μιχαηλίδης) , Μπόζιος Η. (82΄Τσεγγελίδης)

Μπαράζ ανόδου στην Γ΄Εθνική : η ιστορία των μπαράζ των πρωταθλητών ΕΠΣ απο το 2012-13 μέχρι σήμερα!

Μια ακόμα ειδική διαδικασία ανόδου στην Γ΄Εθνική μεταξύ των πρωταθλητών των Ενώσεων είναι προ των πυλών και η πρωταθλήτρια της ΕΠΣ Δράμας &...