Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2022

Oλυμπιακός ΙΕΚ Ξυνή - ΑΕΚ 22-19 : στην κορυφή της PREMIER HANDBALL οι ''ερυθρόλευκοι'' !

Ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με την ΑΕΚ στην Ηλιούπολη με 22-20 για την 12η αγωνιστική της Handball Premier.

Oι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν το αήττητο της ΑΕΚ και πήραν τη ρεβάνς για την ήττα τους στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στο ντεμπούτο του Νίκου Γραμματικού στην τεχνική ηγεσία.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, όντας στην κορυφή με 22 πόντους, έναντι 21 της ΑΕΚ που έπεσε στην 2η θέση.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία δεχόμενοι μόλις 20 γκολ (το τελευταίο με πέναλτι σε… νεκρό χρόνο), παρά την κόκκινη του Καραμπουρνιώτη και με  βοήθειες από τον Μπάουερ στο β’ ημίχρονο, ενώ βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση, παρά τη σοβαρή απουσία του Νιοκάς στην επανάληψη.

Η ΑΕΚ είχε σε φοβερή ημέρα τον Μάκτσεβιτς (ειδικά στο Α’ ημίχρονο) και αντέδρασε μετά το +4 του Ολυμπιακού, αλλά επιθετικά υστέρησε σημαντικά, σκοράροντας ουσιαστικά μόλις ένα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε (0-1) με τέρμα του Λέμος, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 3-0 με τα γκολ των Νιοκάς, Παπαβασίλη και Μοντόρο για το 3-1 στο 6’.

Η Ένωση έφερε το ματς στα ίσια (3-3) με τον Σόκολιτς και τον Λέμος στο 7’, ενώ ακολούθησαν ένα γκολ από κάθε ομάδα με τον Νιοκάς και τον Ηλιόπουλο για το 4-4 (8’).

Στο 10’ ο διεθνής πίβοτ του Ολυμπιακού Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Μαντάλινιτς με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται τον παίκτη παραπάνω σκοράροντας με τον Αραμπατζή παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα (4-5) στο 11’.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με νέο σερί 3-0 πέρασαν εκ νέου μπροστά (7-5) στο 16΄ με τους Γκρατζάν, Παπαβασίλη και Νιοκάς. Ο Μαντάλινιτς με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και ο Νιοκάς έκαναν διαμόρφωσαν 8-6 στο 18’.

Ο Κροάτης αριστερός ίντερ της ΑΕΚ ήταν ο σκόρερ και των επόμενων τερμάτων της Ένωσης για το 8-8 στο 23’ και ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω δίλεπτης αποβολής του Τικ.
Με δυνατό σουτ του Οστρούσκο (9-8 στο 24’) και πέναλτι του Ρογκούλσκι το σκορ έγινε 9-9 στο 27’.
Πέναλτι που κέρδισε ο Λιάπης από τον Παπαβασίλη μαζί και τη δίλεπτη αποβολή.
Στην επόμενη φάση ο Σόκολιτς πήρε δίλεπτο μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Νιοκάς, ο οποίος έχασε τις αισθήσεις του για κάποια δευτερόλεπτα και χρειάστηκε η επέμβαση του ιατρού Γιώργου Καραχάλιου για να τις ανακτήσει.

Ο Μάτσκεβιτς έκανε άλλη μία εξαιρετική επέμβαση, αυτή τη φορά σε σουτ του Δομπρή και έδωσε την ευκαιρία στον Μαντάλινιτς να κάνει το 9-10 (28’).
Ο Λευκορώσος μπήκε στο 18’ (8-6) και είχε 5/9 με ποσοστό άνω του 50%!
Ωστόσο ο Ολυμπιακός… είπε την τελευταία κουβέντα πριν το ημίχρονο, παίρνοντας πάλι κεφάλι στο σκορ με τους Παπαβασίλη και Μιχαηλίδη για το 11-10.

Στο Β’ ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς τον Νιόκας, ο οποίος για προληπτικούς λόγους μετά την απώλεια των αισθήσεων του στη φάση του 28’ έπρεπε να διακομιστεί στο νοσοκομείο.
Οι γηπεδούχοι παρά τη σοβαρή απουσία του Γάλλου αριστερού ίντερ, είχαν εξαιρετική εκκίνηση, καθώς με επιμέρους σκορ 6-1 (από το 9-10 στο 28’) και σερί 3-0 προηγήθηκαν 15-11 στο 40’ με τέρματα των Παπαβασίλη, Γκρατζάν, Βέμπερ και Μοντόρο με τον Λέμος να έχει μειώσει για την ΑΕΚ στο 12-11 (35’).

Αραμπατζής και Αλμέιδα μείωσσαν σε 15-13 (42’) για την ΑΕΚ που κάποια δευτερόλεπτα έπαιξε με δύο παίκτες παραπάνω, λόγω δίλεπτων αποβολών των Παπαβασίλη και Μοντόρο. Δομπρής και Οστρούσκο επανέφεραν το +4 (17-13) στο 44’ και ενώ νωρίτερα ο Μπάουερ είχε σταματήσει εξαιρετικά το σουτ του Αραμπατζή.

Αλμέιδα και Ρογκούλσκι με πέναλτι μείωσαν για την ΑΕΚ σε 17-15 στο 47’.

Από θέση πίβοτ μπήκαν τα δύο επόμενα γκολ από τον Γκρατζάν (18-15) και τον Αλμέιδα (18-16) στο 48’, ενώ η ΑΕΚ πλησίασε ακόμα περισσότερο (18-17) με τον Ηλιόπουλο στο 50’ και ισοφάρισε σε 18-18 με αιφνιδιασμό του Τικ στο 51’.

Το σερί της ΑΕΚ ήταν 3-0 και το επιμέρους σκορ 4-1 (από 17-13 στο 44’).

Ο Μοντόρο με δεύτερο γκολ- καρμπόν από θέση εξτρέμ έδωσε λύση στον Ολυμπιακό μετά από αρκετά λεπτά για το 19-18 στο 51’, ενώ από ασίστ του Ισπανού προήλθε και το 20-18 (53’) με σκόρερ τον Παπαβασίλη.

Με πέναλτι του Βέμπερ που κέρδισε ο ίδιος από τον Τσιτόμπι που πήρε δίλεπτη, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +3 (21-18) στο 54’ με σερί 3-0 και στην επόμενη φάση ο Μπάουερ σταμάτησε εντυπωσιακά το τετ α τετ του Λέμος.

Ο Βραζιλιάνος λίγο αργότερα πήρε τη δίλεπτη του Μοντόρο με την ΑΕΚ να μειώνει σε 21-19 (57’) με τον Μαντάλινιτς, ενώ είχε την ευκαιρία σε δύο περιπτώσεις να μειώσει στο γκολ, αλλά ο Γάλλος Τικ υπέπεσε δύο λάθη (πάτησε τη γραμμή των 6 μέτρων και έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του)… σπαταλώντας δύο καλές επιθέσεις της Ένωσης.

Ότι δεν κατάφερε η ΑΕΚ, το κατάφερε ο Ολυμπιακός με τον Γκρατζαν για το 22-19 στο 59:20, κλειδώνοντας τη νίκη που ήρθε με το τελικό 22-20 με πέναλτι το Ρογκούλσκι σε… νεκρό χρόνο.

Τα πεντάλεπτα:
2-0, 4-4, 6-5, 8-7, 9-8, 11-10 (ημχ)
13-11, 15-12, 17-14, 18-17, 21-18, 22-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός):
 Κοτανίδης, Νιοκάς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Δομπρής 1, Βέμπερ 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 2, Γκράτζαν 4, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλβανός):
Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 6, Νικολαιδης, Αλμέιδα 3, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι 3, Λέμος 2, Κεδέρης.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης

Κόκκινες:
10’ Καραμπουρνιώτης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο),
60’ Βέμπερ (παρεμπόδιση ρήψης- δεν κρατήθηκε δελτίο),

Δίλεπτα: 4-5

Πέναλτι: 1/1-3/3

Οι παρατηρητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα:
«Στο 13:35 έγινε διακοπή του αγώνα διότι έγινε ρίψη υγρών αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο από την πλευρά των φιλάθλων του γηπεδούχου σωματείου.

Στο 23:20 έγινε δεύτερη διακοπή του αγώνα διότι έπεσαν δύο μπουκαλάκια με νερό εντός του αγωνιστικού χώρου από την πλευρά των φιλάθλων των γηπεδούχων προς τους παίκτες της ΑΕΚ με αποτέλεσμα να γίνει σύσταση από τα μεγάφωνα».

(Μερτινιάν- Τόλιος, Μίγκας)

Αίαντας Κερ. Αρκαδικού - Δόξα Αντ. Καστρινός ...LIVE SCORE! (Σάββατο 20/4 , 16:45)

Με την τελικό αγώνα ανάδειξης του υπερ- πρωταθλητή της Β΄Κατηγορίας , μεταξύ του Αίαντα Κερ. Αρκαδικού (πρωταθλητής 1ου ομίλου) και της Δόξα...