Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2022

Ορφέας Χωριστής - Δόξα Δράμας 2-1 : ιστορική πρόκριση των ''κυανόλευκων'' ...''ξέραναν'' στο 95΄τους Μαυραετούς!

Ιστορική πρόκριση για τον Ορφέα Χωριστής (ομάδα Α΄ΕΠΣΔ) που ''πέταξε'' εκτός θεσμού την Δόξα Δράμας (ομάδα Γ΄Εθνικής) και ενα εκ των φαβορί της διοργάνωσης !

Οι γηπεδούχοι παίζοντας ''ψυχωμένα'' απέναντι στον μεγάλο αντίπαλο κατάφεραν και περιόρισαν τα επιθετικά ατού των ''Μαυραετών'' και με ένα γκολ του Αραμπατζή στο 96ο λεπτό μετέτρεψαν την Χωριστή σε ''μεθυσμένη'' πολιτεία !

Αναλυτικά :

14′ Μακρινό σουτ του Μελισσίδη δεν ανησυχεί τον Μπεζυρτζή

16΄Σουτ του Πιτσιόλη έξω από την περιοχή και η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

24′ Δοκάρι για τη Δόξα με το Χατζηδημητρίου ενώ προηγήθηκε σουτ του Ιορδανίδη

28′ ....1-0 : Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Βουτσινά από πλάγια, η μπάλα περνάει απ’ όλους και καταλήγει στη γωνία της εστίας του Μπεζυρτζή.

29′ Ξαφνικό μακρινό σουτ του Κουμπρόγλου μπλοκάρει ο Μπεζυρτζής

51′...1-1 :  Σέντρα από δεξιά του Χατζηδημητρίου, κεφαλιά του Κυριακίδη και η ισοφάριση για τη Δόξα...

64′ Σουτ του Αραμπατζή μετά από πάσα του Βουτσινά μπλοκάρει ο Μπεζυρτζής

69′ Σέντρα σουτ του Άρη Ιορδανίδη από αριστερά κατέληξε στο πάνω μέρος των διχτύων του Κουμουρτζή

70′ Δυνατό μαρκάρισμα του Ρούτση πάνω στον Αμανατίδη, δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον παίκτη της Δόξας

78′ Σουτ του Βουτσινά από το σημείο του πέναλτι φεύγει άουτ.

82′ Μεγάλη απόκρουση του Μπεζυρτζή σε εκτέλεση φάουλ του Κουμπρόγλου

89′ Καλό σουτ του Περσίδη φεύγει άουτ

95′ 2-1 : Εκτέλεση φάουλ του Κουμπρόγλου και ο κορυφαίος των γηπεδούχων Αραμπατζής σκοράρει με κεφαλιά και στέλνει την ομάδα του Ορφέα στον επόμενο γύρο.

97′ Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα να ισοφαρίσει, ο Χρήστος Ιορδανίδης βγαίνει τετ α τε απέναντι στο Κιουμουρτζή και σουτάρει άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παρασκευούδης / Σαπανίδης – Κοτανίδου

Οι συνθέσεις:

ΟΡΦΕΑΣ (Ηλίας Παντζαρίδης):
Κιουμουρτζής, Μανωλεσάκης, Παπαεμμανουήλ, Παρασχίδης, Τζιρίτης, Μελισσίδης (76′ Παπαδόπουλος Σ.), Αραμπατζής, Μερτζανάκης (62΄'Ψυχραμης), Βουτσινάς, Κουμπρόγλου, Αθανασίου.

ΔΟΞΑ (Κυριάκος Κετσιεμενίδης):
Μπεζυρτζής,  Ιορδανίδης, Αρ. (95′ Ιορδανίδης Χρ.), Στάικος, Φραγκούλης, Μπλιός, Τζελίδης (46′ Παπαϊωάννου), Κυριακίδης Σ.(23′ Περσίδης), Πιτσόλης, Χατζηδημητρίου (75′ Βάντερσον), Ρούτσης, Παπαδόπουλος (46’Κυριακίδης Δ.).

Ανταπόκριση : Δημήτρης Τσιάρας (sportdrama.gr)

Μπαράζ ανόδου πρωταθλητών ΕΠΣ : το πλήρες πρόγραμμα του 1ου ομίλου!

Οριστικοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης το πλήρες πρόγραμμα στον 1ο όμιλο των μπαράζ ανόδου πρωταθλητών ΕΠΣ στην Γ΄Εθνική , όπου συμμετέχ...