Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2022

Βάζει πλώρη η Ελλάδα για το EURO HANDBALL με τον Δραμινό Αχιλλέα Τόσκα να εντυπωσιάζει!

Μετά από μία συγκλονιστική εμφάνιση η Εθνική Ανδρών νίκησε 32-28 την Ολλανδία για την 2η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του EURO 2024 και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης στα τελικά της διοργάνωσης.

To αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τη συμπαράσταση από 1.500 και πλέον φιλάθλους που δημιούργησαν φανταστική ατμόσφαιρα στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου- Χαλκίδας, περισσότεροι εκ των οποίων ήταν αθλητές και αθλήτριες από τις ακαδημίες των σωματείων χάντμπολ της Αττικής και των γύρω περιοχών.

Τα επόμενα παιχνίδια της Εθνικής είναι τον επόμενο Μάρτιο απέναντι στο Βέλγιο και κρίνονται ιδιαίτερα κομβικά για την υπόθεση πρόκριση.

Καταπληκτική και αήττητη στη Χαλκίδα με 3/3 η Εθνική μας ομάδα μετά τις μεγάλες νίκες επί της Βοσνίας και του Μαυροβουνίου, υπέταξε και την Ολλανδία με πλουραλισμό στην επίθεση.

Ο Προσοτσανιώτης άσος της Δράμας'86 για έναν ακόμη αγώνα άφησε τα διαπιστευτήρια του σημειώνοντας 5 γκολ (μετά τα 4 που έβαλε μέσα στην Κροατία) ενώ απο κοντά ακολούθησαν οι Μυλωνάς, Λιάπης, και Τζηράς που σκόραραν από 5 τέρματα, ο Μάλλιος σημείωσε 4 γκολ, ενώ ο Πασσιάς έδωσε μεγάλες «μάχες» σε άμυνα και επίθεση (3 γκολ).

Το ματς
Η Εθνική μας ομάδα έλεγχε το ματς από το ξεκίνημα και προηγήθηκε 11-8 με τον Τζηρά στο 21’.

Οι Ολλανδοί απάντησαν με σερί 3-0 και με τον Σάγκεν ισοφάρισαν 11-11 στο 26’, αλλά στα τελευταία λεπτά του 1ου ημιχρόνου η Εθνική «έτρεξε» σερί 4-0 με τους Λιάπη, Τόσκα (2) και Αραμπατζή φτάνοντας στο 15-11 με τους Ολλανδούς να μειώνουν στο σκορ του ημιχρόνου (15-12).

Στο 2ο ημίχρονο η Εθνική ανέβασε τη διαφορά και πάλι στα 4 γκολ (20-16) με τον Μυλωνά, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ψαλίδισαν τη διαφορά και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση (22-22) στο 45’.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Εθνική διατήρησε το προβάδισμα έστω και με ένα γκολ (23-22, 24-23) μέχρι το τέρμα του Μυλωνά στο 54’ για το 28-26.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο η εξαιρετική άμυνα και τα γκολ Μυλωνά, Μάλλιου και Λιάπη, κλείδωσαν τη μεγάλη νίκη της Εθνικής μας.

Τα πεντάλεπτα:
 1-1, 5-3, 7-6, 10-8, 11-10, 15-12 (ημχ.),
17-16, 20-18, 23-22, 25-25, 28-27, 32-28

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας):
Μπόσκος, Λιάπης 5, Μυλωνάς 5, Μάλλιος 4, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 3, Τόσκας 5, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Δομπρής, Τζηράς 5, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 2, Αραμπατζής 2, Παπαντωνόπουλος, Κεδέρης 1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Όλσον):
Ραβενσμπέργκεν, Στάβαστ 3, Τεν Βέλντε 2, Σονάκερ, Κουιμαν, Σλούιτερς, Μπενχανέμ 4, Σάγκεν 2, Βερστάινεν 5, Άνταμς, Τ. Σμιτς, Μπουμχούβερ 2, Κ. Σμιτς 7, Ντε Νεγκτ, Σχμέιτς, Μπάιγενς 3.
Διαιτητές: Μπόρισιτς- Μάρκοβιτς (Σερβία), Λεβίν (Ισραήλ), Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 6/8-2/2

Βαθμολογία 5ου ομίλου (σε 2 ματς)
1. Κροατία 4
2. Ελλάδα 2
3. Ολλανδία 2
4. Βέλγιο 0

ΕΠΣ Δράμας : το πρόγραμμα του σαββατοκύριακου! (30-31/3) ΠΡΟΣΟΧΗ : ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΣ ΣΤΟΥΣ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

Επιστροφή...στην ΄΄κανονικότητα΄΄ και την πλήρη δράση στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Δράμας , μετά την διακοπή για την διεξαγωγή του τελικ...