powered by Agones.gr - Stoixima

Πέμπτη 31 Αυγούστου 2023

Champions League : τα τελευταία εισιτήρια για τους ομίλους «σφραγίστηκαν» από Αϊντχόφεν και Κοπεγχάγη !

Την πρόκριση στους ομίλους του Champions League πανηγύρισαν Αϊντχόφεν και Κοπεγχάγη, οι οποίες πέρασαν τα εμπόδια των Ρέιντζερς και Ρακόφ αντίστοιχα.

Οι Ολλανδοί έκαναν... περίπατο στην ρεβάνς κόντρα στην Ρέιντζερς, επικρατώντας με σκορ 5-1, ενώ οι Δανοί αν και ήρθαν ισόπαλοι με την Ρακόφ (1-1) πανηγύρισαν την πρόκριση έχοντας νικήσει στο πρώτο παιχνίδι με 1-0.

Αναλυτικότερα, στο Φίλιπς Στάντιον η Αϊντχόφεν μετέτρεψε τη ρεβάνς κόντρα στην Ρέιντζερς σε... παράσταση για έναν ρόλο.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 53' με δύο τέρματα μπροστά (2-0), κάνοντας το 4-2 στο συνολικό σκορ.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Μίκαελ Μπιλ μείωσε στο σκορ με τον Ταβερνιέ στο 64', η Αϊντχόφεν με τον Λουκ ντε Γιονγκ ανέκτησαν το προβάδισμα των δύο τερμάτων δύο λεπτά αργότερα.

Με το 3-1 να μοιάζει μη ανατρέψιμο οι Σκωτσέζοι «έριξαν» τον ρυθμό τους.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν στο μέγιστο οι Ολλανδοί, οι οποίοι με ακόμη δύο γκολ από τους Βέερμαν και Γκόλντσον (αυτ.) διαμόρφωσαν το 5-1 και πανηγύρισα με εμφατικό τρόπο το εισιτήριο στους ομίλους του Champions League.

Όσον αφορά το παιχνίδι στη Δανία, η Κοπεγχάγη μετά την γκολάρα του Βάβρο κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης, έχοντας και το υπέρ τους αποτέλεσμα από τον πρώτο αγώνα.

Η Ρακόφ από την μεριά της, το μόνο που κατάφερε, ήταν να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση.

Aναλυτικά τα αποτελέσματα των Play-offs (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα) :

ΑΕΚ - Αντβέρπ  1-2 (0-1)

Ρακόβ - Κοπεγχάγη 1-1 (0-1)

Αϊντχόβεν - Ρέϊντζερς  5-1 (2-2)

Γιουνγκ Μπόϊς - Μακάμπι Χάιφα  3-0  (0-0)

Γαλατασαραι - Μόλντε 2-1 (3-2)

ΠΑΟ - Μπράγκα 0-1 (1-2)

Άρης Μικροχωρίου : το νέο Διοικητικό Συμβούλιο!

Διοικητικές αρχιαιρεσίες στον Άρη Μικροχωρίου πραγματοποιήθηκαν το απόγευμα της Παρασκεύης όπου και εκλέχθηκε νέο διοικητικό συμβούλιο! Ανα...