ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ


powered by Agones.gr - Stoixima

Πέμπτη 24 Αυγούστου 2023

Μουντομπάσκετ 2023 : το πρόγραμμα της διοργάνωσης ! Οι ώρες...οι αγώνες...τα κανάλια μετάδοσης...το σύστημα διεξαγωγής!

 Είστε έτοιμοι για δράση; ...ξεκινάει η σπουδαιότερη διοργάνωση για το 2023.



Το Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ....το γνωστό σε ολους Μουντομπάσκετ!

Η Εθνική ομάδα της Ελλάδας θα προσπαθήσει να διακριθεί σε ένα δύσκολο για αυτήν τουρνουά λόγω, κυρίως εξαιτίας των πολλών βασικών της απουσιών (Γιάννης και Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης , Σλούκας , Ντόρσεϊ).

Η Εθνική θα αγωνιστεί στη Μανίλα των Φιλιππίνων, όπως επίσης άλλοι τρεις όμιλοι και η τελική φάση της διοργάνωσης. 

Το μεγαλύτερο μέρος του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα έχει για έδρα την πρωτεύουσα της συγκεκριμένης χώρας, στην οποία το μπάσκετ είναι λατρεμένο.

Ο πέμπτος και ο έκτος όμιλος θα γίνει στην Οκινάουα της Ιαπωνίας, ενώ ο έβδομος κι ο όγδοος θα διεξαχθούν στην Τζακάρτα της Ινδονησίας.

Η πλήρης τηλεοπτική κάλυψη των αγώνων θα γίνει από τα κανάλια Novasports, ενώ επιλεγμένα παιχνίδια και όλα της Εθνικής μας ομάδας θα μεταδοθούν παράλληλα και από τη ΕΡΤ! Αυτό αφορά και τους αγώνες νοκ-άουτ.

Θα χορτάσει… μπάσκετ το μάτι σας, με τη συμμετοχή 32 ομάδων και καθημερινές μεταδόσεις από το πρωί ως και το απόγευμα, αφού η διαφορά της ώρας με την Άνω Ανατολή (πάνε μπροστά) φέρνει το πρόγραμμα σε ώρες που δεν έχουμε συνηθίσει.

Η ORAGIASPOR σας παρουσιάζει το πλήρες πρόγραμμα των αθλητικών μεταδόσεων ώστε να είστε ενήμεροι για το πότε παίζει η Εθνική Ελλάδας, αλλά και τα υπόλοιπα σπουδαία παιχνίδια από την 1η φάση ως και τους τελικούς κατάταξης....ενώ καθημερινά θα βλέπουμε όλα τα αποτελέσματα και την πορεία της διοργάνωσης !


1η Αγωνιστική

Παρασκευή 25 Αυγούστου

  • 11.00: Αγκόλα – Ιταλία (1ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 11.00: Φινλανδία – Αυστραλία (5ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • 11.45: Μεξικό – Μαυροβούνιο (4ος Όμιλος, Φιλιππίνες, ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • 12.15: Λετονία – Λίβανος (8ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)
  • 15.00: Δομινικανή Δημοκρατία – Φιλιππίνες (1ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 15.10: Γερμανία – Ιαπωνία (5ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • 15.30: Αίγυπτος – Λιθουανία (4ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 16.30: Καναδάς – Γαλλία (8ος Όμιλος, Ινδονησία, ΕΡΤ 1 & NovaSports)


Σάββατο 26 Αυγούστου

  • 11.00: Νότιο Σουδάν – Πουέρτο Ρίκο (2ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 11.00: Πράσινο Ακρωτήρι – Γεωργία (6ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports
  • 11.45: Ιορδανία – Ελλάδα (3ος Όμιλος, Φιλιππίνες, ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • 12.15: Ιράν – Βραζιλία (7ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)
  • 14.30: Σλοβενία – Βενεζουέλα (6ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • 15.00: Σερβία – Κίνα (2ος Όμιλος, Φιλιππίνες, ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • 15.40: HΠΑ – Νέα Ζηλανδία (3ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 16.30: Ισπανία – Ακτή Ελεφαντοστού (7ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)


2η Αγωνιστική

Κυριακή 27 Αυγούστου

  • 11.00: Ιταλία – Δομινικανή Δημοκρατία (1ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 11.30: Αυστραλία – Γερμανία (5ος Όμιλος, Ιαπωνία, ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • 11.45: Μαυροβούνιο – Αίγυπτος (3ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 12.45: Λίβανος – Καναδάς (8ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)
  • 15.00: Φιλιππίνες – Αγκόλα (1ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 15.10: Ιαπωνία – Φινλανδία (5ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • 15.30: Λιθουανία – Μεξικό (4ος Όμιλος, Φιλιππίνες, ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • 16.30: Γαλλία – Λετονία (8ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)

Δευτέρα 28 Αυγούστου

  • 11.00: Βενεζουέλα – Πράσινο Ακρωτήρι (6ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • 11.00: Κίνα – Νότιο Σουδάν (2ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 11.45: Νέα Ζηλανδία – Ιορδανία (3ος Όμιλος, Φιλιππίνες, ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • 12.45: Ακτή Ελεφαντοστού – Ιράν (7ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)
  • 14.30: Γεωργία – Σλοβενία (6ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • 15.00: Πουέρτο Ρίκο – Σερβία (2ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 15.40: Ελλάδα – ΗΠΑ (3ος Όμιλος, Φιλιππίνες, ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • 16.30: Βραζιλία – Ισπανία (7ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)


3η Αγωνιστική 

Τρίτη 29 Αυγούστου

  • 10.30: Γερμανία – Φινλανδία (5ος Όμιλος, Ιαπωνία, ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • 11.00: Ανγκόλα – Δομινικανή Δημοκρατία (1ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 11.45: Αίγυπτος – Μεξικό (4ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 12.45: Λίβανος – Γαλλία (8ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)
  • 14.10: Αυστραλία – Ιαπωνία (5ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • 15.00: Φιλιππίνες – Ιταλία (1ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 15.30: Μαυροβούνιο – Λιθουανία (4ος Όμιλος, Φιλιππίνες, ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • 16.30: Καναδάς – Λετονία (8ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)

Τετάρτη 30 Αυγούστου

  • 11.00: Νότιο Σουδάν – Σερβία (2ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 11.00: Γεωργία – Βενεζουέλα (6ος Όμιλος, Ιαπωνία, ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • 11.40: ΗΠΑ – Ιορδανία (3ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 12.45: Ακτή Ελεφαντοστού – Βραζιλία (7ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)
  • 14.30: Σλοβενία – Πράσινο Ακρωτήρι (6ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • 15.00: Κίνα – Πουέρτο Ρίκο (2ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 15.40: Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία (3ος Όμιλος, Φιλιππίνες – ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • 16.30: Ιράν – Ισπανία (7ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)


Κατάταξη 17-32

1η Αγωνιστική
Πέμπτη 31 Αυγούστου (δεν έχουν οριστεί ώρες)

  • E3 – F4 (15ος Όμιλος , Ιαπωνία, NovaSports)
  • F3 – E4 (15ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • A3 – B4 (13ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • B3 – A4 (13ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • C3 – D4 (14ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • D3 – C4 (14ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • G3 – H4 (16ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)
  • H3 – G4 (16ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)

Οι αγώνες της Εθνικής είτε προκριθεί στην επόμενη φάση είτε αγωνιστεί για τις θέσεις 17-32 θα μεταδοθούν επίσης από την ΕΡΤ.



Δεύτερος Γύρος

1η Αγωνιστική
Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου (δεν έχουν οριστεί ώρες)

  • E1 – F2 (11ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • F1 – E2 (11ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • A1 – B2 (9ος Όμιλος,  Φιλιππίνες, NovaSports)
  • B1 – A2 (9ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • C1 – D2 (10ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • D1 – C2 (10ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • G1 – H2 (12ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)
  • H1 – G2 (12ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)

Κατάταξη 17-32

2η Αγωνιστική
Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου (δεν έχουν οριστεί ώρες)

  • E4 – F4 (15ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • E3 – F3 (15ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • A4 – B4 (13ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • A3 – B3 (13ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • C4 – D4 (14ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • C3 – D3 (14ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • G4 – H4 (16ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)
  • G3 – H3 (16ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)

Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου (δεν έχουν οριστεί ώρες)

  • E2 – F2 (11ος Όμιλο, Ιαπωνία, NovaSports)
  • E1 – F1 (11ος Όμιλος, Ιαπωνία, NovaSports)
  • A2 – B2 (9ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • A1 – B1 (9ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • C2 – D2 (10ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • C1 – D1 (10ος Όμιλος, Φιλιππίνες, NovaSports)
  • G2 – H2 (12ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)
  • G1 – H1 (12ος Όμιλος, Ινδονησία, NovaSports)


Προημιτελικά

Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου (δεν έχουν οριστεί ώρες)

  • 81| I1 – J2 (Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 82 | J1 – I2 (Φιλιππίνες, NovaSports)

Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου (δεν έχουν οριστεί ώρες)

  • 83 | K1 – L2 (Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 84| L1 – K2 (Φιλιππίνες, NovaSports)


Κατάταξη 5-8

Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου (δεν έχουν οριστεί ώρες)

  • Χαμένος 81 – Χαμένος 83 (Φιλιππίνες, NovaSports)
  • Χαμένος 82 – Χαμένος 84 (Φιλιππίνες, NovaSports)


Ημιτελικά

Παρασκευή 8 Σεπτεμβρίου (δεν έχουν οριστεί ώρες)

  • Νικητής 81 – Νικητής 83 (Φιλιππίνες, ΕΡΤ 1 & NovaSports)
  • Νικητής 82 – Νικητής 84 (Φιλιππίνες, ΕΡΤ 1 & NovaSports)


Κατάταξη 5-6

Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου (δεν έχουν οριστεί ώρες)

  • 89 | Χαμένος 85 – Χαμένος 86 (Φιλιππίνες, NovaSports)
  • 90 | Νικητής 85 – Νικητής 86 (Φιλιππίνες, NovaSports)


Μικρός Τελικός

Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου

  • 11:30 | Χαμένος 87 – Χαμένος 88 (Φιλιππίνες, ΕΡΤ 1 & NovaSports)


Τελικός

Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου

  • 15:40 | Νικητής 87 – Νικητής 88 (Φιλιππίνες, ΕΡΤ 1 & NovaSports)

EURO 2024 : η ''ταυτότητα'' της πρεμιέρας στον 1ο όμιλο! Αποτελέσματα και βαθμολογία

 Oλοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής η 1η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του Euro 2024 που διεξάγεται στα γήπεδα της Γερμανίας ! Η Ελβετία δίκαι...