Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου 2022

Champions League: ....αλύπητος ο Χάαλαντ .....μεγάλο διπλό η Μπενφίκα ....ζόρικες νίκες για Ρεάλ , Παρί και Μίλαν!

Oλοκληρώθηκε το βράδυ της Τετάρτης η 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λίγκ όπου σημειώθηκαν 23 γκολ σε εννέα αναμετρήσεις !

Αναλυτικά :

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Μάντσεστερ Σίτι στο τελευταίο δεκάλεπτο με την Ντόρτμουντ, με τον Χάαλαντ να πληγώνει την παλιά ομάδα του.

Στο Έτιχαντ ο Μπέλινγχαμ έφερε σε πολύ δύσκολη θέση τους συμπατριώτες του στο 56' βάζοντας μπροστά την Ντόρτμουντ έως το 80΄, όταν ο Στόουνς ισοφάρισε με τρομερό σουτ και λίγο αργότερα ο εκπληκτικός Χάαλαντ με εναέριο σουτ-ποίημα έκανε το 2-1 και δεν το πανηγύρισε σεβόμενος το παρελθόν του.

Η Σίτι πήρε τη νίκη και ο Νορβηγός έφτασε στα 13 γκολ.

Στην Κοπεγχάγη η Σεβίλλη είχε την υπεροχή αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο γκολ και οι Δανοί κράτησαν την ισοπαλία.

Η Τσέλσι δεν μπόρεσε ούτε με τον Πότερ στον πάγκο να φτάσει σε νίκη παρότι προηγήθηκε με τον Στέρλινγκ στις αρχές της επανάληψης, καθώς η Σάλτσμπουργκ με τον Οκαφόρ στο 75' πάγωσε το Λονδίνο.

Η Ρεάλ είδε την Λειψία να κρατά το 0-0 έως το 80', αλλά ένα καταπληκτικό γκολ του Βαλβέρδε και άλλο ένα του Ασένσιο στις καθυστερήσεις έφεραν μόνη της τη βασίλισσα την κορυφή του ομίλου.

Η Νάπολι έκανε πάρτι στη Γλασκόβη με τους οπαδούς της Ρέιντζερς να τραγουδούν τον εθνικό ύμνο της χώρας τους στο ξεκίνημα για την βασίλισσα Ελισάβετ και παρά τις απαγορεύσεις της UEFA, αλλά τους Ιταλούς να είναι ασταμάτητοι καθώς πριν από τρία γκολ τους ο Μακ Γκρέγκορ είχε αποκρούσει δύο εκτελέσεις πέναλτι του Ζιελίνσκι (επαναλήφθηκε το πρώτο). Σε φάση που αποβλήθηκε ο Σάντς. Με δέκα παίκτες στη συνέχεια οι Σκωτσέζοι και η Νάπολι κυριάρχησε.

Στη Χάιφα η Μακάμπι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Τσερι, αλλά πριν από το ημίχρονο ο Μέσι σε συνεργασία με τον Εμπαπέ ισοφάρισε.

Στην επανάληψη η πολύ ανώτερη Παρί έφτασε στη νίκη με τον Εμπαπέ να αξιοποιεί την μπαλιά του Μέσι και τον Νεϊμάρ να κλείνει το σκορ (1-3) μετά από μπαλιά του Βεράτι.

Στο Τορίνο η Γιουβέντους προηγήθηκε στο 4' με κεφαλιά του Μίλικ νικώντας τον Βλαχοδήμο, αλλά η Μπενφίκα έκανε την ανατροπή με πέναλτι του Ζοάο Μάριο στο τέλος του πρώτου μέρους και με εκτέλεση του Νέρες στο 55'

1ος όμιλος

Ρέιντζερς-Νάπολι 0-3

(68' Πολιτάνο πεν. 0-1, 85' Ρασπαντόρι 0-2, 90'+1' Εντομπελέ 0-3)

Μίλαν - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3-1

(45΄Ζιρού , 47΄Σιλμέϊκερς , 77' Πομπέκα - 56΄Ορσιτς)

Μάντσεστερ Σίτι- Ντόρτμουντ 2-1

(56' Μπέλινγχαμ 0-1, 80' Στόουνς 1-1, 83' Χάαλαντ 2-1)

Μάντσεστερ Σίτυ - Κοπεγχάγη

Σεβίλλη- Ντορντμουντ

8ος όμιλος

Γιουβέντους-Μπενφίκα 1-2

(4' Μίλικ 1-0, 43' Ζ. Μάριο πεν. 1-1, 55' Νέρες 1-2)

Μακάμπι Χάιφα-Παρί Σεν Ζερμέν 1-3

(24' Τσέρι 1-0, 37' Μέσι 1-1, 69' Εμπαπέ 1-2, 88' Νεϊμάρ 1-3)

Μπενφίκα-Παρί Σ.Ζ.

Γιουβέντους - Χάϊφα

Superleague 2 : LIVE SCORES η 6η αγωνιστική των play-offs & play-out! (Σάββατο 20/4 , 16:00)

Με    την 6η αγωνιστική  των play-offs και play-out συνεχίζεται σήμερα Σάββατο 20/4  το πρωτάθλημα της  Σούπερ Λίγκ 2  και η ''Ο&#...