Σάββατο, 25 Σεπτεμβρίου 2021 10:40

Διπλό...αρκεί να μην χάσει και τρίτο πέναλτι!

Γράφτηκε από τον

Πόσο συχνό φαινόμενο είναι ένας ποδοσφαιριστής να χάσει δύο συνεχόμενα πέναλτι;

Το έκανε ο Γκουίρι, της Νις, και μάλιστα όχι στο ίδιο ματς, αλλά σε δύο διαφορετικά.
Αρχή έγινε πριν μια εβδομάδα στο μεγάλο ντέρμπι της Κυανής Ακτής.

To Νις-Μονακό είναι στο 2-2 και η γηπεδούχος ομάδα κερδίζει πέναλτι τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο ταλαντούχος 21χρονος φορ, ο οποίος όμως στέλνει τη μπάλα άουτ.

Mεσοβδόμαδα η Νις πήγε στη Λοριάν, όπου με ένα σουτ εκτός περιοχής έμεινε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς στο ματς.

Πήρε τα ηνία, πίεσε, έφτιαξε φάσεις και θα μπορούσε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, αν ο Γκουίρι δεν σπαταλούσε μεγάλη ευκαιρία.

Στις αρχές της επανάληψης η ομάδα κερδίζει πέναλτι και ο Γκαλτιέ θεωρεί χρυσή ευκαιρία εξιλέωσης του Γκουίρι για το χαμένο πέναλτι στο ντέρμπι μίσους με τη Μονακό λίγες μέρες πριν.

Ο Γάλλος φορ όμως έχει εμφανές έλλειμα ψυχολογίας και στέλνει την μπάλα για δεύτερη φορά εκτός εστίας!

Η ιστορία του Γκουίρι είναι σίγουρα ενδιαφέρουσα και ο το ψυχολογικό κομμάτι του επιθετικού του σίγουρα απασχολεί τον Γκαλτιέ.

Ποδοσφαιρικά όμως η Νις άξιζε περισσότερα από αυτά τα δυο παιχνίδια και όταν στο ρόστερ της βρίσκονται τόσοι αστέρες μεσοεπιθετικά, σίγουρα έχει τον τρόπο να επανέλθει στις νίκες στο ματς με τη Σεντ Ετιέν.

Οι «πράσινοι» κάνουν ένα από τα χειρότερα ξεκινήματα στην ιστορία τους, δεν έχουν ακόμη νίκη και θα στερηθούν τον βασικό τους τερματοφύλακα σήμερα.

Μάλιστα καλούνται να διαχειριστούν και την κόπωση, καθώς μεσοβδόμαδα στο Μονακό έπαιζαν με παίκτη λιγότερο για σχεδόν μία ώρα αγώνα.

Δεύτερη επιλογή από το Γαλλικό πρόγραμμα της ημέρας ο άσος με over της Λυών κόντρα στη Λοριάν.

Βρίσκει πατήματα η γηπεδούχος, σκοράρει εύκολα και παίζει ξανά εντός, αποφεύγοντας περιττές μετακινήσεις.

Για τη Λοριάν γράψαμε πιο πάνω πως ήταν τυχερή στη νίκη επί της Νις, με το αμυντικό της παιχνίδι να είναι δύσκολο να σταματήσει τη δυναμική των Λυωνέ.